Türkiyenin Dünya Lojistiğindeki Yeri Nerededir?
29.11.2022
  • URL Kopyalandı

Globalleşmeyle beraber müşteri çeşitliliği arttı ve bunun sonucunda da müşteri beklentileri değişti. Bu sürecin en önemli çözüm adımlarını ise tüm ulaştırma türlerini verimli bir şekilde kullanan global lojistik oluşturdu. Dünya Bankası 2018 Yılı Lojistik Performans Endeksi verilerine göre Türkiye 160 ülke arasında 47. sırada yer alıyor. Ayrıca,UTİKAD raporuna göre; Türkiye’nin GSYH içerisindeki payının %12 olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin jeopolitik konumu, deneyim ve birikimleri ile lojistik sektöründe önemli bir rol üstlendiği söylenebilir. Firmamız lojistik sektöründeki adımlarıyla Türkiye’de lojistik sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.

Lojistik Sektöründe Başarılı  Şirketler

Günümüzde küresel rekabet oldukça yüksek boyutlara ulaştı. Buradaki kilit nokta ise, hemen hemen bütün sektörlerde, düşük maliyette ve kaliteli hizmet anlayışının benimsenmesinin müşteri memnuniyetini doğrudan etkilemesidir. Günümüz koşullarında en hızlı, en güçlü, en iyi çözüm üreten ve en uygun fiyatlarla en iyi hizmeti sunabilen şirketler ayakta kalabilir.

Global lojistik sektöründe güçlü tüm firmaların ortak özelliğinin yenilikçi bakış açısı olduğu söylenebilir. Türkiye’de lojistik sektöründe başarılı olan birçok firma, rekabet üstünlüğüne odaklanarak, donanımlı ve düşük maliyetli aynı zamanda kaliteli hizmet sunmak için yarış halindedir. Başarılı firmaların sahip olduğu bu vizyon rekabet açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Tüm dünyadaki sektörel açıdan gelişmişlik seviyesi göz önünde bulundurulduğunda, ucuz işgücü ile üretilen kaliteli ürünler firmaları birbirinden ayırt etmede yetersiz kalır. Rekabette üstün olan firmalar, ürünün teslimat süresi ve kaliteli hizmet anlayışı ile bir adım önde olmayı başarır. Alper Lojistik firması uzman kadrosu ve ürünlerin ihtiyacına yönelik donanıma sahip araçları ile lojistik sektörü için atılan adımlara önemli katkılarda bulunur.

Gelecekte Lojistik Sektöründe Türkiye’yi Neler Bekliyor?

●       İhracat odaklı ekonomik sistem ile beraber dünyanın Asya ile Avrupa’yı buluşturan yepyeni lojistik liginin Türkiye olması bekleniyor.

●       Türkiye’de lojistik sektöründe yaşanan gelişmelere bakıldığında dünya lojistik sektöründe yaşanan sıkıntıların bir fırsata döndüğü söylenebilir.

●       Türkiye’nin lojistik sektöründe öncü olma potansiyeli önümüzdeki zaman diliminde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabilir.

●       AB ülkeleri ve ABD başta olmak üzere birçok ülke için Türkiye’nin jeopolitik konumu çok büyük öneme sahiptir.

●       Türkiye’nin stratejik bir konuma sahip olması ve koşullara rahat adapte olabilmesi lojistik sektöründe kendini göstermesi için oldukça önemli özelliklerdir.

Daha detaylı bilgi için özmalı filosuyla hizmet veren Alper Lojistik müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.