Frigo Taşımacılık (Reefer Taşımacılık)

Lojistik terminolojisinde frigo taşımacılığın diğer adı soğuk zincir kargo taşımacılığı olarak geçer. Frigo taşımacılığın standart, cool, cold ve freze olmak üzere farklı ürün kategorileri vardır.  Isı duyarlılığı olmayan ambalajlı ürünlerin 18 °C ve üstünde;unlu mamuller, çikolata ve yumurta 15 °C ile 18 °C arası serinlikte; kırmızı ve beyaz et, sebze ve meyvelerin 4 °C ile 8 °C arası soğuklukta; donmuş et, meyve ve sebze ürünleri ile dondurma çeşitlerinin -18 °C ile -26  °C arası dondurucuda saklanması gerekir. Bu nedenle ürünlerin yurtiçi ve yurt dışı taşınma süreci frigo taşımacılık ile yapılır. Soğuk zincir taşımacılığı için farklı donanımlara sahip özel araçlara ihtiyaç duyulur. Frigo taşımacılık için gerekli bilgileri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Frigo Taşımacılık Kapsamına Hangi Ürünler Girer?

Frigo taşımacılık kapsamında genellikle süt ve süt ürünleri, pasta taşımacılığı, medikal malzemeler taşınır. Taşımacılık yapan lojistik şirketi yükün cinsine ve taşıma moduna göre özel araç seçerler. Frigo taşımacılık kapsamına giren ürünler içinde genel olarak içecek ve yiyecek malzemeleri, süt ürünleri, ilaçlar ve ilaç sanayi ürünleri bulunur. Bunun yanı sıra et ve et türevleri ve sağlık sektöründe numune gönderimi, taze kan ve canlı organlar da frigo taşımacılık kapsamına girer. Bu nedenle hayati önem arz eden ürünlerin bozulmaması, şekil değiştirmemesi ve zarar görmemesi için soğutucu donanıma sahip olan araçlarla taşınması gerekir.

Frigo Taşımacılık Yapmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Bir lojistik firmasının soğuk zincir taşımacılığı ya da  frigo taşımacılık yapabilmesi için bazı sertifikaları alması gerekir. Lojistik firmalarının alması gereken bu sertifika ATP –FRC isimli sertifikadır. Frigo taşıma hizmeti sunmak için lojistik firmalarının bu belgeye sahip olmaları zorunludur. +12 ile – 20 derece arasında taşınması gerekli tüm ürünler için FRC sertifikası konvansiyona göre mecburidir. ATP sertifikası ise “Çabuk Bozulan Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı” nı ifade eder. ATP frigo taşıma hizmeti için kullanılacak özel ekipmanları düzenleyen konvansiyonu ifade eder.

Frigo taşımacılık hakkında daha detaylı bilgi almak için özmalı filosuyla hizmet veren Alper Lojistik müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Alın
Kişisel verilerimin ve gerekmesi halinde özel nitelikli kişisel verilerimin burada yer alan Gizlilik Bildirimi kapsamında işlenmesine izin veriyorum