Karayolu Taşımacılığı Yüklemede Kullanılan Sembol ve İşaretler Nelerdir?
29.11.2022
  • URL Kopyalandı

Karayolu taşımacılığında ürünlerin taşınmasında kolaylık sağlamak ve standart getirmek amacıyla Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından ürünlerin ambalajı üzerinde kullanılacak ürün niteliğine belirten semboller düzenlenmiştir. ISO 780 olarak yayınlanan bu düzenlenme, değişen ihtiyaçlara uygunluk gösterecek şekilde revize edilip ISO 7000 olarak son halini almıştır.

Ambalajlamada kullanılan işaretler nakledilen ürün hakkında bilgi verir. Depolama şartlarını, muhafaza koşullarını, yükleme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini, boşaltma işlemi esnasında uyulacak kuralları belirtir.

Karayolu taşımacılığında ambalaj üzerinde ürün niteliğini belirten sembol ve işaretlerin kullanımı zorunludur.

Ambalajlamada kullanılan başlıca işaretler:

●       Kırılabilir işareti

●       Nemden Koruyun işareti

●       Sıcaklık Sınırı işareti

●       Bu Yönde işaretidir.

Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Sembol ve İşaretlerin Anlamları

Kırılabilir İşareti: Cam ürünler, hassas elektronik cihazlar, tıbbi cihazlar, porselen ürünler gibi taşıma esnasında kolay kırılabilecek ürünlerin işaretlenmesinde kullanılır. Tüm ürünler taşıma esnasında zarar görebilir. Fakat yapısı gereği hassas ve kırılgan özellikte olan kırılabilir ürün gruplarının 75 cm yükseklikten düştüğünde korunabileceği şekilde ambalajlama tercih edilmelidir. Bu işaret yükleme ve boşaltma işlemi esnasında çarpma ve sarsıntı oluşturmayacak yöntemlerin tercih edilmesi gerektiği belirtir.  Kırılabilir işareti ambalaj üzerine en az iki tarafında kolaylıkla görülebilecek şekilde yapıştırılmalıdır.

Nemden Koruyun İşareti: Nem ve su temasında zarar görebilecek ürünlerin işaretlenmesinde kullanılır. Nakliye sürecinin her aşamasında; yükleme, taşıma ve boşaltma esnasında tercih edilecek yöntemlerin su ve nemden korumaya yönelik olması gerekir.  İşaret siyah zemin üzerinde siyah renkle basılmış açık şemsiye şeklindedir.

Sıcaklık Sınırı İşareti: Sıcaklık sınırları özellikle gıda ürünlerinin taşınmasında çok önemlidir. Ürünlerin tazeliğini koruyacak şekilde belirlenen sıcaklık aralığında nakledilmelidir. Sıcaklık sınırı işareti işe işaretlenmiş ürünler soğutma sistemine sahip araçlar ile taşınır. Ürün ambalajında belirtilen sıcaklık aralığı değerleri, nakliye aracının soğutma sisteminde ayarlanarak taşıma yapılır. Bir termometreyi çapraz olarak kesen bir çizginin alt ve üst uçlarına termometreye dik iki kısa çizgi şeklinde tasarlanmıştır. Alttaki kısa çizgi minimum, üstteki kısa çizgi maksimum sıcaklığı gösterir. 

Bu Yönde İşareti: Ürünlerin taşıma esnasında yönlerinin önemli olduğu durumlarda kullanılır. Yan yana iki paralel siyah ok şeklindedir. Oktaki uç kısım ambalajın üst tarafının gösterir. Depolama ve nakliye ok yukarıyı gösterecek şekilde yapılmalıdır. Kolay görülebilecek şekilde ambalajın en az iki yüzüne yapıştırılmalıdır.

Karayolu taşımacılığı hakkında daha detaylı bilgi almak için özmalı filosuyla hizmet veren Alper Lojistik müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.